Kite & Windsurfing - Blog Easy Surf

Kitesurfing jest obecnie najmłodszym, a jednocześnie jednym z najbardziej popularnych sportów wodnych . Ma dużo wspólnego z windsurfingiem, jednak w kitesurfingu napęd jest możliwy dzięki obecności latawca, a nie żagla. Zdarzają się opinie, że rozpoczęcie przygody z kitesurfingiem to wyzwanie tylko dla odważnych, wymagające ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej. Kitesurfing to przede wszystkim niepowtarzalna okazja przeżycia wielu pozytywnych emocji, czy to w związku z uczuciem lekkiego ślizgania się po wodzie, szybowania nad nią czy bycia niesionym przez wiatr. Kitesurfing to dyscyplina dla każdego, a zwłaszcza dla osób zafascynowanych lataniem, które w sporcie poszukują poczucia wolności i dobrej zabawy. Nie ma tu limitów dotyczących wieku. Dla własnego bezpieczeństwa ochotnik powinien jednak ważyć powyżej 40 kilogramów i posiadać umiejętność pływania . Rozwój technologii sprawił, że kitesurfing nie jest już sportem ekstremalnym. Wśród osób uczących się techniki kite można spotkać zarówno 7-letnie dzieci, jaki osoby powyżej 65 roku życia.

 

Bezpiecznie i profesjonalnie, czyli dlaczego warto zapisać się na kurs kitesurfingu?

Przygodę na desce najlepiej rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Zyskujemy wtedy pewność opanowania sztuki surfowania od początku do końca, do tego w sposób poprawny i całkowicie bezpieczny. W Polsce i zagranicą organizowane są liczne kursy kitesurfingu, na których umiejętności, a przy okazji przeżyć niezapomnianą przygodę. Wśród najbardziej polecanych szkół kitesurfingu znajduje się EASY SURF. Kursy organizowane przez tę szkołę odbywają się zarówno w Polsce, a dokładnie na Półwyspie Helskim, jak i za granicą, w tym na greckiej wyspie Limnos i w Egipcie, w luksusowym miasteczku turystycznym El Gouna. Wymienione lokalizacje zapewniają optymalne warunki pogodowe do nauki kite, komfortowe spoty i piękne okoliczności przyrody. Wszystko to sprzyja zarówno nauce, jak i wakacyjnemu wypoczynkowi.

Kitesurfing - jak zacząć przygodę na desce?

Co na początek? Kitesurfing krok po kroku

 

Co na początek? Kitesurfing krok po kroku

Sposób nauczania kitesurfingu w szkole EASY SURF może służyć jako dobry przykład przejrzystego zobrazowania ścieżki, jaką powinny przejść osoby, które chcą zacząć przygodę na desce. Prześledźmy tę drogę krok po kroku.

 

Krok 1, czyli czy kitesurfing jest dla mnie?

Nauka kitesurfingu w szkole EASY SURF rozpoczyna się od kursu IKO poziom 1. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej, a jego ukończenie pozwala uzyskać umiejętność sterowania dużym latawcem oraz zdolność pływania bez deski. Ten podstawowy kurs jest dobrym początkiem i doskonałą okazją, aby przekonać się czy kitesurfing to rzeczywiście “coś dla mnie”.

 

Krok 2: ku licencji IKO

Jeśli odpowiedź na wyżej zadane pytanie okaże się pozytywna, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć podstawowy kurs kitesurfingu IKO 1+2. Jest to szkolenie, po którym można samodzielnie uprawiać kitesurfing. Od nauki sterowania małym latawcem na plaży i wykonywania body dragów (pływanie na brzuchu przy wykorzystaniu siły latawca) kursanci przechodzą tu do pływania na desce w obie strony, a także opanowują umiejętność skutecznego radzenia sobie w awaryjnych sytuacjach. Nauka kitesurfingu na tym etapie trwa w sumie około 10 godzin i składa się z 2 części. Jeśli uczestnik zrealizuje program w krótszym czasie, wówczas pozostałe godziny zostaną poświęcone na naukę umiejętności z kolejnego poziomu. Ukończenie kursu umożliwia uzyskanie międzynarodowej licencji IKO, która stanowi oficjalne potwierdzenie umiejętności, uprawnia do wypożyczania sprzętu i pozwala na swobodne korzystanie ze wszystkich akwenów.

 

Krok 3: szlifowanie umiejętności w kite

Ostatni etap szkolenia skupia się na szlifowaniu zdobytych umiejętności. Kursanci uczą się tu na przykład pływania pod wiatr, robienia zwrotów i wykonywania pierwszych skoków. Całość z reguły nie zajmuje więcej niż 4 godziny.

 

Podstawy kitesurfingu: lekcje grupowe lub indywidualne

Podczas kursu kitesurfingu wykorzystuje się łączność radiową, dzięki czemu kursant przez cały czas słyszy, co mówi do niego instruktor. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy lekcjami indywidualnymi i grupowymi. Można też spróbować obydwu opcji. Każda z wymienionych form nauki posiada zarówno wady, jak i zalety. Kurs indywidualny trwa krócej, jednak nie wymaga ciągłego zmieniania się z partnerem i czekania aż ten wykona swoje ćwiczenie. Z kolei grupowy kurs kitesurfingu jest dłuższy, natomiat wykonywanie ćwiczeń na zmianę stwarza okazję do cennych obserwacji i nauki na błędach partnera. Kurs odbywany w grupie sprawia też, że uczestnicy wzajemnie się motywują. To dobry pomysł dla osób, które dysponują większą ilością czasu i są nastawione na zawieranie nowych znajomości, bądź też planują wyjazd z grupą przyjaciół. W przypadku ograniczonych możliwości czasowych i braku cierpliwości, lepszym wyjściem jest indywidualny kurs kitesurfingu. Podczas każdego kursu na spocie przez cały czas aktywna jest motorówka asekuracyjna, na której czuwa ratownik. Wszystko to stwarza idealne warunki zarówno do opanowania podstaw pływania na desce, jak i do osiągania kolejnych sukcesów w kite.

Kurs kitesurfingu

Zalety nauki kitesurfingu na kursie

 

Zalety nauki kitesurfingu na kursie

Kitesurfing można opanowywać także na własną rękę. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Dotyczy ono między innymi poprawności techniki, a także zachowania zasad bezpieczeństwa podczas surfowania. Dodatkowym utrudnieniem w przypadku samodzielnej nauki jest także konieczność zorganizowania sobie sprzętu we własnym zakresie. Bez odbytego kursu kite nie ma także możliwości uzyskania oficjalnego potwierdzenia swoich umiejętności w kite, czyli otrzymania licencji IKO. Profesjonalne podejście do tematu, czyli zapisanie się na kurs kitesurfingu do sprawdzonej szkoły, gwarantuje natomiast przemyślaną strategię nauki, fachowe wskazówki i dostęp do komfortowego sprzętu. Pod okiem doświadczonego instruktora i w sprzyjających warunkach można już po 2-3-4 dniach, w zależności od warunków wiatrowych i predyspozycji, swobodnie pływać w ślizgu.

 

Ciekawostki, czyli kilka przydatnych informacji dla początkujących kitesurferów

Przed rozpoczęciem fascynującej przygody z kitesurfingiem warto posiadać podstawową wiedzę na temat tej dyscypliny sportowej. Co prawda, jest ona przekazywana na pierwszym, teoretycznym etapie kursu, jednak dobrze już zawczasu wiedzieć na co się nastawić. I tak, typowy latawiec wykorzystywany w kitesurfingu liczy od 4 do 16 m2 powierzchni i zawieszony jest na linkach o długości 17-30 m. Kitesurfer jest do niego przypięty poprzez hak znajdujący się na uprzęży wokół bioder. W zestawie kitesurfingowym znajduje się również deska o długości od 125 do 150 m, na której porusza się kitesurfer. Możemy wyróżnić kilka rodzajów desek:

  • typu twin-tip, która jest symetryczna,
  • typu wave, przeznaczona do surfowania na falach, nieco mniejsza od deski surfingowej,
  • typu race, pozwalająca rozwijać imponujące prędkości.

 

Dlaczego kitesurfing?

Kitesurfing to cenna umiejętność, która nie tylko pozwala pewniej poczuć się w wodzie, ale też posiada opinię jednej z najbardziej atrakcyjnych i widowiskowych dyscyplin sportowych. Kitesurfing można uprawiać przez cały rok: latem nad polskim morzem, a zimą w Grecji lub Egipcie. Przede wszystkim kitesurfing jest jednak wyjątkową okazja do tego, by doświadczyć całej palety pozytywnych emocji, od ekscytacji, po czystą radość swobodnego surfowania. Nauka jest szybka, bezpieczna i przyjemna, pod warunkiem, że odbywa się w ramach kursu, pod okiem profesjonalistów. Kitesurfing to świetna propozycja na udany początek aktywnych wakacji.

Kurs windsurfingu - jak wykonać zwrot z wiatrem?

Każdy początkujący adept windsurfingu zaczyna tak samo… kilka słów teorii i idziemy na wodę. Zaczynamy od nauki utrzymywania równowagi na desce poprzez kilka prostych zabaw. Później przechodzimy do treningu pozycji podstawowej/wyjściowej, wyciągania pędnika z wody i płynnie przechodzimy do pływania na halsie. Następnie przychodzi czas na zwroty – jednym z nich jest zwrot z wiatrem czyli tak zwana „Rufa”. Kurs windsurfingu umożliwi Wam znacznie szybszą i efektywniejszą naukę. Nie wyważajcie otwartych drzwi i skorzystajcie z porad instruktora lub bardziej zaawansowanych kolegów i koleżanek! Zwrot z wiatrem może się Wam na początku wydawać skomplikowany, ale jeśli unikniecie podstawowych błędów – w czym znacznie pomoże Wam doświadczony instruktor – przejdziecie ten krok „bez zadrapania” 😉

Continue reading

Any experienced kitesurfer knows that to have a successful session on the water it is important to observe atmospheric conditions. For those who take first steps in the world of kitesurfing, or those who have never encountered tidal area we put together an article explaining tides and their importance for kitesurfers.

Continue reading

Każdy doświadczony kitesurfer wie, że aby nasza sesja była udana, ważne jest obserwowanie warunków atmosferycznych.  Warto zwracać szczególną uwagę na pływy i ich znaczenie w kitesurfingu.  Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki lub tych, którzy nigdy nie zetknęli się z tematem pływów (na Bałtyku nie mają one większego znaczenia) zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu. 

Continue reading

Kurs kitesurfingu - grupowy czy indywidualny?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na ten krok i zaczynamy przygodę z kite’m, ale wciąż wahamy się jaki wybrać kurs kitesurfingu – indywidualny czy grupowy, warto przeczytać co mamy na ten temat do powiedzenia.

Continue reading

If we have already decided to start a new adventure, but we still hesitate what kind of kitesurfing course – group or individual should we chose then it is worth reading what we have to say about it.

Continue reading

When browsing kitesurfing courses offers you will often find information about kitesurfing lessons with radio – why should you try?  Walkie-talkie is not just another gadget allowing you to chat with your friends waiting for you at the bar. It is simply amazing tool  allowing you to get instant „live feedback” from your instructor.

Below we explain what does teaching with walkie talkie mean and why should you choose it?

Continue reading

Kurs kitesurfingu z radiem

Przeglądając oferty kursów kitesurfingu nierzadko natkniecie się na informacje, że szkolenia odbywać się będą z użyciem radia. Nie chodzi tu o RMF czy inny ZET, ale o radio popularnie znane jako krótkofalówka. Dlaczego warto więc wybrać kurs kitesurfingu z radio i  jakie są tego zalety przeczytacie poniżej.

Continue reading

Nauka windsurfingu wielu osobom wydaje się być dość trudna – już na samym początku chcemy Wam obiecać, że wcale nie musi tak być. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach zaczynając stawiać pierwsze kroki na desce. Po pierwsze dobrze dobrany spot – najlepiej taki z równym wiatrem i płytką wodą. Po drugie doświadczony, cierpliwy instruktor! Po trzecie odpowiednio do warunków dobrany sprzęt, z którym nie będziecie musieli walczyć. Te elementy, mają ogromny wpływ na szybkość robionych przez Was postępów i znacznie mogą ułatwić bądź utrudnić Wam życie 😉

Continue reading

Praca instruktora kitesurfingu i windsurfingu czyli życie poświęcone swojej pasji, podróżom i kontaktom z ludźmi z całego świata. Jak zrobić pierwszy krok, aby rozpocząć nową pracę jako instruktor kitesurfingu lub windsurfingu? Czy to jest trudne? Czy warto? Gdzie i od czego zacząć? Na te kilka pytań spróbujemy odpowiedzieć Wam naszym krótkim wpisem.

Continue reading

Page 1 of 3123